Najczęściej zadawane pytania

MtG to kolekcjonerska gra karciana osadzona w klimacie fantasy. Podczas gry wcielamy się w postać czarodzieja toczącego magiczny pojedynek ze swoim adwersarzem. Karty symbolizują zaklęcia, umagicznione przedmioty oraz fantastyczne kreatury przywoływane na plac boju, aby pomóc nam w pokonaniu rywala.

Jedynym ograniczeniem w zabawie jest ilość Twojego wolnego czasu, ponieważ gra potrafi pochłaniać na długie godziny. Magic nie posiada polskiej wersji językowej, więc najlepiej znać podstawy języka angielskiego, jednakże nie jest to wcale warunek konieczny. Pewnych mechanik i zwrotów można się po prostu wyuczyć na pamięć.

MtG zapewnia inteligentną rozrywkę w bardzo szerokim spektrum trybów – począwszy od gry w gronie przyjaciół, a skończywszy na turniejach o wysoką stawkę na których potrafi się pojawiać nawet po kilka tysięcy graczy.

Pierwszym krokiem powinno być chociaż pobieżne zapoznanie się z podstawowymi zasadami rozgrywki.

Na początek najlepiej grać talią w jednym lub dwóch dowolnie połączonych kolorach. Wybór uzależniałbym od preferowanego przez daną osobę stylu gry. Jeśli lubimy być stroną atakującą i starać się szybko wygrywać mecze, to najlepszym wyborem będą talie bazujące na kolorze czerwonym, a jeśli wolimy wolniejszą, bardziej kontrolną rozgrywkę to na czoło wysuwa się niebieski. Zielony oferuje najsilniejsze kreatury do których może się rampić (zagrywać szybciej na stół), czarny pozwala wskrzeszać z grobów armie nieumarłych zombie i szkieletów, natomiast biel to kolor honorowych rycerzy i potężnych aniołów.

Najlepiej kupić jakiś gotowy zestaw dla początkujących w interesujących nas kolorach. Tworzenie spójnej talii na własną rękę wymagałoby oceny przydatności poszczególnych kart, a tego początkującemu graczowi zazwyczaj najbardziej brakuje. Gotowe zestawy oferujemy także na naszym portalu: TUTAJ LINK

Jeśli jesteśmy z większego miasta nie powinno być problemów ze znalezieniem w sieci miejsc w których spotykają się gracze. W mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma lokalnego zaplecza ludzie zainteresowani tą formą spędzenia czasu umawiają się na rozgrywki przez Internet.

MtG ma 2 podstawowe formy rozgrywek: constructed (siadamy do gry z gotową talią) oraz limited (składamy talię z losowej i limitowanej puli kart). Gracze zazwyczaj zaczynają swoją przygodę grając w constructed. W limited esencję stanowią drafty – forma rozgrywki w której 8 graczy siada przy stole i składa swoje talie z przekazywanych po okręgu paczek kart zwanych boosterami.

Jeśli złapiecie Magicowego bakcyla, a także zapoznacie się już dobrze z zasadami i mechanikami rozgrywki, to tak naprawdę nie ma na co czekać. Oczywiście przejście do gry turniejowej ma sens tylko jeśli kręci was rywalizacja o coś. Trzeba mieć też sporo wolnych weekendów i piątkowych wieczorów, bo zwykle to wówczas organizowane są rozgrywki zarówno te lokalne jak i międzynarodowe.